Výstava Barevný svět zvířat

Barevný svět zvířat

Výstava fotografií Petra Bambouska, finalisty prestižní soutěže Wildlife Photographer of the Year 2015.
11.3. – 11.5. 2016/ vestibul DC REZIDENCE/

Přijďte si prohlédnout barevně úchvatné záběry zvířat z Bornea, Panamy, Kostariky, Thajska a z dalších expedic, na které se Petr Bambousek od roku 2002 už mnohokrát vydal. Jeho fotografie jsou publikovány v domácích a zahraničních časopisech o přírodě a fotografii.
Snímky zvířat Petra Bambouska jsou vlastně umělecké portréty – za vším je velký talent, trpělivá práce a profesionální postprodukce. Před každou expedicí má v hlavě Petr scénář s předem promyšlenými záběry, z kterých pak vyjde jen zlomek, protože příroda je svébytná a vrtkavá… Ale z těch několika jedinečných záběrů se stanou „zlomové“, které jsou pak k vidění na světové i domácí profesionální fotografické scéně.
Pro svou dcerku vytváří Petr Bambousek unikátní kolekci portrétních fotografií ze ZOO, které po zveřejnění v deníku Daily Mail, doslova obletěly celý svět.
Velkoformátové fotografie zhotovila laboratoř Foto Riegl osvitovou technologií Chromira ProLab. Na barevných zvětšeninách 100×70 cm a 50×70 cm jsou představeny různé typy adjustace fotografií a různé druhy fotomateriálů, např. fotopapír s metalickým leskem Fujicolor PEARL nebo super lesklý Fuji FLEX se “zrcadlovým” povrchem. Novinkou je efektní světelný LED panel s fotografií tukana krátkozobého na Fuji TRANS folii.

Vystavené fotografie jsou prodejní.

Výstava Barevný svět zvířat
Ve čtvrtek 10. března 2016 proběhla v DC REZIDENCE vernisáž výstavy s názvem Barevný svět zvířat. K vidění je zde 24 fotografií ve formátu 100 x 70 cm a 70 x 50 cm z mé tvorby. A jak se to celé zrodilo?

Testování kvality tisku
Na podzimním festivalu Setkání fotografů jsem byl osloven majiteli laboratoře Foto Riegl. Měl jsem možnost prohlédnout si jejich práci a fotografie tištěné pomocí technologie digitálního osvitu. Výstupy vypadaly opravdu nadějně, a tak jsme se domluvili na testování tisku mých fotografií po novém roce. Pár měsíců uplynulo a už jsem seděl v příjemném prostředí jejich laboratoře s flash diskem v ruce, na kterém bylo asi 60 vybraných fotografií z mého portfolia. Už při prvních náhledech mi bylo jasné, že si budeme hodně rozumět. Fotografie měly přesně takové barevné podání, které znám ze svého monitoru (mimochodem stále používám k plné spokojenosti Dell 24“). A tak se na stole hromadily moje fotografie a moje srdce radostí plesalo. Přišla řada i na mou asi nejprofláknutější fotku černého makaka. Ta je pro mnoho laboratoří opravdu oříškem a já se ani nedivím. Zatím ji snad nikdo nedokázal interpretovat tak, jak bych si představoval. Monitor totiž dokáže podsvítit temnou srst, na papíře však tato často zmizí a zůstanou jen výrazné oči s obličejem. První verze dopadla přesně takto. Nicméně na rozdíl od jiných laboratoří, zde jsem neslyšel, že taková jsou holt dodaná data, a začali jsme ladit výsledek tak, aby byl přesně podle mého gusta. A hned třetí fotka byla trefa do černého (doslova). Po prvních testech jsem zadal laboratoři několik zakázek na tisk objednaných fotografií (včetně portrétu makaka) a výsledky byly skvělé. Začaly vznikat plány na společnou výstavu velkoformátových fotografií.

Rodí se výstava Barevný svět zvířat
Díky tomu, že hodně fotografů fotí takzvaně „do šuplíku“ a málo fotografií spatří svět jako tištěný fotoobraz, chtěli jsme touto cestou ukázat, jaké jsou možnosti adjustace fotografií a jak jim to může na stěně slušet. Finální výběr 24 fotografií byl proto zpracován několika technikami.

K těm hodně zajímavým patří například tisk na superlesklý papír Fuji Flex adjustovaný na hliníkovou desku. Ukázka těchto fotek je hned u hlavního vstupu. Použity byly fotografie leguána a tukana, které vždy přitahují pozornost. Fotografie interiéru pralesa je zpracována na kvalitní plátno, stejně tak metrové zvětšeniny levharta a bornejského kraba. Za turnikety je možné vidět atraktivní zpracování fotografie tukana na speciální folii připevněné k podsvícenému LED displeji. Tímto způsobem je zpracována výstava fotografií Wildlife Photographer of the Year v Londýně a musím říct, že je to velmi efektní způsob prezentace fotografií. Část výstavy je vytvořena na klasický lesklý, matný a polomatný papír adjustovaný na desku Kapa a umístěný do rámu Nielsen. To je ostatně nejčastější způsob zpracování (nejen mých) fotografií. Naproti recepci je čtveřice fotografií zpracovaná na efektní povrch PEARL.

Barevný svět zvířat
Výstavu jsme nazvali BAREVNÝ SVĚT ZVÍŘAT a pestrost reprezentuje nejen způsob jejich zpracování, ale také variabilita motivů, které zahrnují portréty zvířat i jejich zasazení do typického prostředí, zejména pomocí kratších ohnisek. Kolekce byla pořízena během mých výprav na Borneo, Sulawesi, do Thajska, Panamy a Kostariky v letech 2012 – 2015. Třetina z nich je v tisku historicky vůbec poprvé. Pro zájemce o technickou stránku fotky jsme opatřili každou fotografii štítkem, kde je vedle názvu zobrazeného zvířete a země vzniku, také informace o použité technice a údajích exif, stejně tak i metoda zpracování. Pro zajímavost, fotografie vznikly pomocí 4 fotoaparátů (Canon EOS 6D, Canon EOS 5D Mark II, Canon EOS 70D a Canon EOS 7D Mark II) a 6 objektivů (Samyang 8mm/3.5, Canon EF 17-40mm/4, Canon EF 16-35mm/4 IS, Canon EF 100mm/2.8 IS, Sigma 150m/2.8 OS, Canon EF 300mm/2.8 IS občas v kombinaci s konvertory 1.4x a 2x). Tolik obávané ISO bylo jen u 8 fotografií pod hodnotou 800, jinak je zbytek vytvořen s hodnotami 1000 – 2500. Vidíte, že zachycený svět zvířat je barevný nejen samotnými motivy, ale způsobem vzniku i zpracováním.

Vystavené fotografie jsou prodejní a mohou být zpracovány libovolným způsobem. Orientační ceny fotografií a ukázku zpracování najdete v sekci Fotoobrazy na prodej.

Kolekce fotografií Barevný svět zvířat

Závěrem
Rád bych touto cestou poděkoval laboratoři Foto Riegl za skvělou spolupráci a precizní zpracování fotografií, stejně tak všem, kteří se přišli podívat na vernisáž. Zároveň moc děkuji všem, kdo pořídili nějakou tu reportážní fotografii ze zahájení. Výstava je volně přístupná do 11. 5. 2016 ve vestibulu DC REZIDENCE, fotolaboratoř Foto Riegl sídlí v prvním patře téže budovy. Veškeré technologické postupy zpracování fotografií s vámi rádi proberou.
Část kolekce Barevný svět zvířat pohromadě, foto: Radka Pešková

Všem nerozhodnutým mohu jen doporučit – nebojte se své fotografie tisknout, udělají radost vám i vašim blízkým!